Jizvy - prevence, léčba a informace

Ať už byl člověk na operačním zákroku, nebo byl neopatrný a poranil se, jedno je jasné. Objeví se jizva. A je jen na nás, zda budeme o jizvu správně pečovat, aby se co nejdříve uzdravila a nezůstala po ní ani stopa.

Jizvy dělíme podle jejich vzhledu na hypertrofické, hypotrofické a keloidní.

Jak jizva vzniká?

I když jsou jizvy mnohdy nenáviděným kosmetickým problémem, je dobré vědět, že jizva je důležitou součástí procesu léčby. Jizva slouží jako náhrada poškozené či ztracené kůže dokud se místo zcela nezhojí a nevytvoří se nová vrstva kůže.

Jizva může vzniknout během operace (císařský řez či jiný zákrok), nemoci (opar, neštovice, akné) či zranění (říznutí).

Jak jizvu léčit?

Pokud chcete, aby jizva co nejdříve vymizela, důležitá je prevence.

  • Vyhýbejte se slunci, které zpomaluje hojení a může mít vliv i na zabarvení jizvy.
  • Spolehněte se na vlhké hojení. Pokud ránu necháte "jen tak" aby se vysušila a vznikl strup, hrozí jeho stržení a opětovné vytvoření jizvy. Raději zvolte postup vlhkého hojení s použitím gelů či vhodného krytí.
  • Masáž jizvy je dalším preventivním opatřením. Samozřejmě počkejte, až bude rána zdravá. Následně ji masírujte a tlačte na ni prstem (poklepávejte) alespoň 30 vteřin. Případně sáhněte po tlakovém obvazu, který masáž obstará za vás.
  • Základem je používání speciálních náplastí se silikonovou vrstvou, které permanentně působí na vyzrávající jizvu a zabraňují jejímu zbytnění
  • Vhodná strava pro lepší hojení. Zvyšte příjem bílkovin, sacharidů i tuků. Užívejte vitamín A, B, C a E. Důležitý je i zinek a železo.
  • Mažte. O ránu pečujte s použitím vhodného krému. Ideální je například bambucké máslo.

Dá se jizvy zcela zbavit?

Pokud ani preventivní opatření a léčba nezabere, vždy je tu ještě jedna možnost. Odstranění jizvy laserem, chemickým peelingem či mikro dermabrazí.

Produkty

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko “Rozumím” potvrzujete, že jste odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat. Berete na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.

Rozumím