Hydrovlákna a algináty - vlhká terapie

Vlhké hojení patří mezi moderní metody ošetření ran a oblíbené bylo už ve starověku, kdy odhalili jeho antibakteriální účinky.

Jaké jsou výhody vlhkého hojení ran?

Hlavní výhodou je bez pochyb rychlost hojení. Rány se touto metodou hojí až o 40 % rychleji. S tím souvisí i rychlejší granulace a epitelizace i menší riziko macerace či vyschnutí rány. Důležitá je také menší bolestivost, protože krytí se k ráně nelepí, ba naopak zklidňuje a snižuje bolestivost. Dále také snazší aplikace oproti gázám a obinadlům, navíc stačí krytí měnit méně často (5-7 dnů). S tím se pojí další výhoda a tou jsou nižší náklady na léčbu. Protože se krytí mění méně často a zkracuje se doba hojení rány, snižují se finance na nákup potřebného zdravotnického materiálu. Skvělým plusem je i univerzálnost této metody, která se hodí téměř pro všechny druhy ran.

Co je principem vlhkého hojení ran?

Důležité je především to, že udržuje stálou teplotu rány, ideální vlhkost a pH. Jednoduše zachovává přirozené prostředí plné vyživujících látek, které podporují hojení rány. Dále absorbuje nebo odvádí z rány sekret a hnis, vstřebává škodliviny, které mohou být produkovány bakteriemi v ráně. Při převazech se rána netraumatizuje a také se prodlužují intervaly mezi jednotlivými převazy. A samozřejmě jako většina krytí - chrání ránu před vnějším prostředím a tím snižuje riziko infekce a podporuje tvorbu nové tkáně.

Jaké krytí se při vlhkém hojení používá?

Jedním z mnoha krytí, které se při metodě vlhkého hojení používá, je to z hydrovlákna či alginátu, vhodné je především u hlubokých ran, u kterých není pěnové krytí dostatečné.

Krytí z hydrovláken je vyrobeno ze savých vláken (např. polyvinylalkohol, hydrokoloid,...), snadno se aplikuje, není ho potřeba příliš často měnit. Hydrovlákno se při kontaktu s tekutinou v ráně mění na gel, ten vytváří ideální vlhké prostředí pro hojení ran.

Alginátové krytí se vyrábí z mořských řas, má velmi dobrou absorpci. Díky své unikátní technologii dokáže snižovat množství bakterií v ráně a to bez přítomnosti antiseptika.

Produkty

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko “Rozumím” potvrzujete, že jste odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat. Berete na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.

Rozumím