Hluboké rány - léčba a informace

Hluboká rána může být středně i velmi závažné poranění. Nejčastěji je způsobena ostrým předmětem a poškození se netýká jen povrchu kůže, ale sahá i do podkožního vaziva či do struktur pod kůží (svaly, cévy, kosti, ...). Hluboká rána je bolestivá a může silně krvácet, proto ve většině případů vyžaduje lékařskou pomoc.

Jak se hluboké rány léčí?

Nejprve zjistěte, jak závažná rána je.

Středně hluboká rána

Je rána hluboká, ale nevidíte kost či sval? To je dobré znamení a nejspíš bude stačit ošetření bez lékařské pomoci.

Nejprve ránu dobře omyjte po dobu 5 - 10 minut s použitím čisté vody a mýdla. Pokud je v ráně přítomen cizí předmět (sklo), nebo ji způsobilo zvíře, tak raději lékaře navštivte. Z rány se nesnažte vytáhnout nic, co nepůjde spláchnout vodou, mohlo by to ránu ještě zhoršit.

Poté tlakem zastavte krvácení, a to tak, že vezmete sterilní obvaz či hadřík a jemně ho budete tlačit na ránu alespoň 15 minut. Pokud i po této době rána krvácí, vydejte se k lékaři.

Podařilo se vám krvácení zastavit? Aplikujte na ránu antibiotickou mast a obvažte ji obinadlem či jiným vhodným krytím. Rána by měla být udržovaná v čistotě, krytí měňte 1x až 2x za den.

Hluboká rána

Vidíte sval nebo kost? V tom případě bude rána potřebovat zašít a návštěvě lékaře se nevyhnete.

Před cestou k lékaři či příjezdem sanitky ránu ošetřete. Nejprve ji opláchněte čistou vodou, tím se odstraní případné nečistoty. Nepoužívejte peroxid, alkohol ani nic dalšího. Vhodné jsou naopak oplachové roztoky na ránu.

Pokud v ráně zůstal kousek skla či jiného předmětu, který se nevymyl proudem vody, hlavně do rány nijak nerýpejte ani nesahejte, předmět ponechte v ráně, lékař si s ním poradí.

Následně na ránu dejte sterilní obvaz (či hadřík) a přitlačte. Na ránu je důležité vyvíjet tlak, dokud se nedopravíte k lékaři.

Produkty

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko “Rozumím” potvrzujete, že jste odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat. Berete na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.

Rozumím