Pěnové náplasti se silikonem - vlhká terapie

Vlhké hojení patří mezi moderní metody ošetření ran a oblíbené bylo už ve starověku, kdy odhalili jeho antibakteriální účinky.

Jaké jsou výhody vlhkého hojení ran?

  • Hlavní výhodou je bez pochyb rychlost hojení. Rány se touto metodou hojí až o 40 % rychleji. S tím souvisí i rychlejší granulace a epitelizace i menší riziko macerace či vyschnutí rány.
  • Důležitá je také menší bolestivost, protože krytí se k ráně nelepí, ba naopak zklidňuje a snižuje bolestivost.
  • Dále také snazší aplikace oproti gázám a obinadlům, navíc stačí krytí měnit méně často (5-7 dnů).
  • S tím se pojí další výhoda a tou jsou nižší náklady na léčbu. Protože se krytí mění méně často a zkracuje se doba hojení rány, snižují se finance na nákup potřebného zdravotnického materiálu.
  • Skvělým plusem je i univerzálnost této metody, která se hodí téměř pro všechny druhy ran.

Co je principem vlhkého hojení ran?

  • Důležité je především to, že udržuje stálou teplotu rány, ideální vlhkost a pH. Jednoduše zachovává přirozené prostředí plné vyživujících látek, které podporují hojení rány.
  • Dále absorbuje nebo odvádí z rány sekret a hnis, vstřebává škodliviny, které mohou být produkovány bakteriemi v ráně.
  • Při převazech se rána netraumatizuje a také se prodlužují intervaly mezi jednotlivými převazy.
  • A samozřejmě jako většina krytí - chrání ránu před vnějším prostředím a tím snižuje riziko infekce a podporuje tvorbu nové tkáně.

Jaké krytí se při vlhkém hojení používá?

Jedním z mnoha krytí, které se při metodě vlhkého hojení používá, je pěnová náplast či obecně pěnové krycí prostředky. Ty se vyrábí v různých velikostech a tvarech, jejich použití je velmi univerzální a jejich hlavní výhodou je, že díky měkkému materiálu propouští plyny a vodní páry. Skvělé jsou pěnové náplasti se silikonem. Například řada krytí Mepilex má silikonovou přilnavou kontaktní vrstvu, která minimalizuje bolest při převazech a snadno se odstraňuje. Pěnové krytí je vhodné pro léčbu ran se slabou, střední i silnou sekrecí i k léčbě povrchových ran.

Produkty

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko “Rozumím” potvrzujete, že jste odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat. Berete na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.

Rozumím