Pergamenová kůže - léčba a informace

Pergamenová kůže, někdy označovaná též jako papírová kůže, krepová kůže či křehká kůže, označuje velmi tenkou, suchou a křehkou pokožku, která je velmi náchylná k poranění.

Jak se pergamenová kůže projevuje?

Jak už název napovídá, většinou na první pohled takto postižená kůže připomíná pergamen či krepový papír. Kůže je jemně pokrčená a velmi tenká. Většinou se objevuje na větší ploše těla například na pažích či stehnech. Projevit se však může i na menších částech těla, a to zpravidla tam, kde je kůže velmi jemná či slabá i u zdravých jedinců (například pod očima a v oblasti kotníků).

Postižená oblast se snadno poranění a také v ní dochází ke ztrátě ochlupení.

Co pergamenová kůži způsobuje?

Příčiny vzniku pergamenové kůže jsou různé.

Nejčastěji je to věk. S přibývajícím věkem se kůže ztenčuje a ztrácí svou pružnost, i proto pergamenová kůže nejčastěji postihuje osoby nad 80 let.

Další příčinou je pak dehydratace. Nedostatek tekutin vede ke ztrátě napětí kůže, tím se ještě více ztenčí.

V neposlední řadě roli hraje cévní onemocnění, především žilní nedostatečnost (křečové žíly).

Jak se pergamenová kůže léčí?

Jelikož se kůže snadno poraní a je náchylná k proleženinám a bércovým vředům, je na místě zvýšená opatrnost. Základem je také správné a dostatečné polohování a promazávání kůže hydratačními krémy a mastmi, aby nebyla vysušená.

Produkty

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko “Rozumím” potvrzujete, že jste odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat. Berete na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.

Rozumím