Latex představuje riziko pro zdravotníky i pacienty

Alergie na latex se nejčastěji projevuje u lékařů, zdravotníků a pracovníků v pečovatelských službách. Důvodem je to, že právě v těchto profesích se velmi často používají jednorázové latexové rukavice, které mohou některým jedincům způsobit alergickou reakci. Jak velké riziko představuje latex a existuje nějaká prevence?

Výrobky používané ve zdravotnictví a pečovatelských službách obsahují v mnoha případech latex. Ten je v těchto oborech hojně využívaným materiálem pro svou odolnost, pružnost, poskytování vysokého stupně citlivosti v rukou a zároveň mikrobiologické ochrany. Asi nejtypičtějším latexovým produktem ve zdravotnictví jsou chirurgické rukavice.

Bohužel jsou zde ovšem i stinné stránky. Stále větším problémem se stává alergie na latex u lékařů, sester a dalších zdravotnických pracovníků. Podle nedávných průzkumů má 93 % chirurgů a sester v Evropě mírné, nebo dokonce vysoké obavy ze vzniku alergie na latex z důvodu častého používání jednorázových latexových rukavic.

Riziko projevů zvýšené citlivosti na latex se u zdravotnických pracovníků pohybuje mezi 8 až 17 %. Nejdůležitějším faktorem, který razantně zvyšuje pravděpodobnost vzniku alergických reakcí na latexové produkty, je přitom expozice tomuto materiálu.

Uvedený problém se netýká pouze lékařů. Ačkoliv je výskyt alergie na latex v celkové populaci poměrně nízký (méně než 1 %), alergičtí na latex mohou být i pacienti. Některé studie naznačují, že až 6 % populace může trpět zvýšenou citlivostí. U pacientů s diagnózou rozštěp páteře (spina bifida) je prevalence přecitlivělosti až 65 %.

Cena za alergie je vysoká

Přecitlivělost a alergie způsobují potíže nejen zdravotníkům, kterých se týkají, ale také jejich zaměstnavatelům, tedy nemocnicím a dalším zdravotnickým zařízením. Jsou příčinou neočekávaných chirurgických a pooperačních komplikací a v krajních případech i pracovní neschopnosti některých specialistů. Zároveň je často nutné přebudovat celé operační sály a další zázemí tak, aby byly zařízeny zcela bez použití latexu.

Řešením jsou syntetické rukavice

Aby se minimalizovalo riziko vzniku alergických reakcí u zdravotníků i pacientů, stále více zdravotnických zařízení používá již výhradně syntetické chirurgické rukavice. To odstraňuje potřebu skladovat dva typy rukavic, což vede k vyšší efektivitě. Syntetické (nelatexové) rukavice dále pomáhají předcházet anafylaktickému šoku a brání vzniku zvýšené citlivosti i alergie na latex. Tím, že zamezují vzniku pooperačních komplikací v souvislosti s alergickými reakcemi navíc snižují nadbytečné náklady i utrpení.

Sortiment Mölnlycke zahrnuje několik druhů syntetických rukavic bez podílu latexu. Lékaři a další specialisté si tak mohou vybrat přesně podle svých potřeb. Chirurgické rukavice *Biogel® PI Micro Indicator® System jsou extra tenké. Balení obsahuje dva páry rukavic pro maximální ochranu lékařů i pacientů. Systém indikace perforace zároveň zajistí včasnou detekci protržení. Syntetické rukavice *Biogel® PI Micro jsou o 20 % tenčí než běžné rukavice Biogel PI, a tudíž poskytují výjimečnou hmatovou citlivost. Rukám se přizpůsobí jako druhá kůže a podpoří lékaře v jeho nejlepších výkonech.

Kompletní sortiment syntetických rukavic Mölnlycke najdete zde.

*Před použitím si pozorně prostudujte návod k použití.

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům, a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.

Rozumím