Jak pečovat o hypertrofické jizvy?

Výsledkem správného průběhu procesu hojení jsou měkké, ploché a nepříliš barevně výrazné jizvy. V případě, že během hojení nastanou komplikace, mohou se objevit jizvy patologické. Jedním z jejich typů jsou hypertrofické jizvy – proč vznikají a jak se liší od keloidních jizev?

Když je kolagenu příliš

Pokud dojde k poranění kůže, tělo okamžitě nastartuje hojivý proces s cílem ránu uzavřít. Vzhledem k tomu, že byly během úrazu poškozeny zdravé buňky, ránu uzavírají nově vzniklá vazivová tkáň a jemné cévy. Z těch se vytvoří nové vrstvy kůže, které ránu postupně vyplní a uzavřou. Obnova kůže trvá podle závažnosti zranění několik dnů až týdnů.

Vlivem nečistot v ráně a na jejích okrajích, infekce či abnormální reakce organismu na poranění může dojít ke vzniku patologické jizvy. Nejčastěji se jedná o jizvy keloidní, kterým jsme se věnovali v tomto článku a jizvy hypertrofické. Příčinou vzniku je v obou těchto případech nadměrné množství kolagenní tkáně. Nejčastěji dochází k nadprodukci kolagenu, když je v ráně infekce nebo je vystavena velkému tlaku či pohybu (například při poranění kloubu), případně když se rána nezašije pomocí stehů. Nadbytek kolagenu způsobuje nadměrný růst zjizvené tkáně. Jizva tak přibývá na objemu a vystupuje nad povrch kůže.

Hypertrofické jizvy se (stejně jako keloidy) formují především v partiích postižených akné, po pořezání či popálení, případně po piercingu. Vyskytují se hlavně na hrudníku, ramenou, pažích, ušních lalůčcích a tvářích. Hypertrofické jizvy jsou červené a tuhé, mohou svědit nebo být bolestivé. K jejich rozvoji dochází až po dobu šesti měsíců od zranění. Vzhled a stav hypertrofických jizev se v řadě případů zlepší po roce až dvou, ovšem i tak mohou pacienta trápit svěděním nebo omezenou hybností tkáně, pokud je jizva blízko kloubu.

Rozdíl mezi hypertrofickou a keloidní jizvou

Pojem hypertrofické a keloidní jizvy se často zaměňuje. Ačkoliv mají oba tyto typy patologických jizev některé společné znaky, jsou mezi nimi zásadní odlišnosti. Hlavní rozdíl mezi keloidní a hypertrofickou jizvou spočívá v tom, že hypertrofická jizva se sice objemově zvedá nad povrch pokožky, ale nezvětšuje plochu zasažené kůže. Oproti tomu keloid velikost původní rány přerůstá a zasahuje i okolní zdravou tkáň. Keloidní jizva tedy na rozdíl od hypertrofické zvětšuje svou plochu a rozšiřuje se po povrchu pokožky.

Cesta, jak zlepšit vzhled jizev, existuje

Správný průběh procesu hojení a tedy i výslednou podobu jizvy lze do značné míry podpořit správnou péčí o ránu i vznikající jizvu. Někdy se ovšem komplikace v hojení přeci jen vyskytnou a navíc existuje spousta lidí, kteří mají k tvorbě patologických jizev obou zmíněných typů genetické předpoklady. Vzniku hypertrofických a keloidních jizev bohužel úplně předejít nejde. Naštěstí ovšem existují způsoby, jak zlepšit vzhled i stav starých i nových jizev.

Naše silikonové krytí Mepiform je určeno k ošetření hypertrofických i keloidních jizev. Prokazatelně zlepšuje jejich estetické i funkční vlastnosti, a to v případě jizev nově vznikajících i těch starých. Jedná se ovšem o dlouhodobý proces, který trvá podle stavu tkáně 3 měsíce až jeden rok. Pro maximální účinek by měla být náplast na jizvě nalepena prakticky nepřetržitě. Jednou z výhod krytí Mepiform je, že lze opakovaně nalepovat a odlepovat, takže jej můžete pohodlně nosit po celý den a sundavat jej například jen kvůli hygieně. Náplast Mepiform vydrží na svém místě až dva týdny, což šetří množství spotřebovaného materiálu a snižuje finanční nákladnost terapie.

Jaké jsou hlavní výhody krytí Mepiform?

  • brání vzniku keloidních a hypertrofických jizev
  • chrání nově vytvořenou pokožku
  • zamezuje vysychání jizvy
  • urychluje vyzrávání jizvy
  • umožňuje bezbolestnou výměnu krytí
  • je voděodolné a lze opakovaně nalepovat
  • lze pohodlně nosit 24 hodin denně

Výsledkem dlouhodobého nošení Mepiformu je snížení viditelnosti jizvy a zlepšení jejích vlastností (například svědění, napětí pokožky apod.). Krytí je ideální pro prevenci vzniku keloidních a patologických jizev. Hodí se pro péči o uzavřené rány po chirurgických výkonech, plastických operacích, popáleninách či císařském řezu. K jeho přednostem patří také to, že se dá snadno stříhat a upravovat na požadovaný tvar, takže lze jednoduše přizpůsobit konkrétní jizvě. Nezapomeňte, že nejlepší doba pro korekci hypertrofických i keloidních jizev je do jednoho roku od jejich vzniku. Péče o patologické jizvy by tedy měla začít co nejdříve.

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko “Rozumím” potvrzujete, že jste odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat. Berete na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.

Rozumím